Закон «як дишло» чи брудний ґешефт у 300%: Чому зоопарк у Харкові купує фрукти за неринковою вартістю

Харківський зоопарк, керівництво якого кілька років тому благало містян допомогти їжею для голодних тварин, провів тендер, що в пересічного громадянина викликав запитання.

На порталі «Прозорро» була оприлюднена угода, яку 11 лютого підписали комунальна організація «Харківський зоологічний парк» в особі директора Олексія Григор’єва та ФОП Марченко Владлена Анатоліївна.

Чинний до кінця 2019 року договір передбачає постачання до харківського зоопарку 29 найменувань фруктів та інших продуктів харчування для тварин. Зокрема, комунальна організація купуватиме полуницю по 105 грн/кг, груші – по 65 грн/кг, черешню – по 90 грн/кг, персики – по 150 грн/кг, виноград – по 270 грн/кг, хурму – по 110 грн/кг, банани – по 95 грн/кг, ківі – 160 грн/кг тощо.

За передбачені угодою продукти зоопарк має заплатити 3,246 млн грн.

Представники громадської організації «Харківський антикорупційний центр» (ХАЦ), котрі моніторять проведення закупівель за бюджетні кошти в регіоні, заявили, що харківський зоопарк уклав угоду про постачання фруктів за завищеними цінами. «Ці ціни є абсолютно не ринковими. По-перше, дуже дивує період, коли все це закуповується. Тобто зрозуміло, що починається новий бюджетний рік, але закуповувати взимку та формувати ціни на сезонні продукти, що влітку будуть набагато дешевше, по-моєму, це неправильно. Закуповувати зараз ту ж чорницю по 350 грн, якщо влітку вона буде коштувати максимум 100 грн, неправильно. Ті ж яблука по 35 грн/кг. Ринкова вартість їхня максимум 17-20 грн/кг навіть дуже хороших. Українські яблука можна купити за 10 грн», — наголосив юрист «ХАЦ» Володимир Рисенко.

Він зазначив, що інші українські зоопарки проводять аналогічні закупівлі, однак за набагато нижчими цінами. «Банани, наприклад, у миколаївському зоопарку купують утричі дешевше – по 30 грн/кг, а в нас по 95 грн. Ми купуємо апельсини по 95 грн, а миколаївський зоопарк – по 30 грн/кг. Тобто всі ціни [в інших містах] в 2-3 рази дешевші», – зазначив Рисенко.

Говорячи про причини такої різниці в закупівельних цінах, член «ХАЦ» звернув увагу на те, що харківський зоопарк виставив одразу завищену очікувану вартість на продукти для тварин.

«Від самого початку, проводячи тендер на 3 млн грн, наш харківський зоопарк поставив завищену ціну. Будь-який замовник, проводячи тендер, виставляє так звану очікувану вартість, від якої вже учасники тендеру можуть торгуватися та знижувати її. Якщо від початку поставлена завищена очікувана вартість, а в даному випадку вона поставлена у 3 рази більша, то, природно, постачальнику немає ніякого сенсу її сильно знижувати. Друге – поруч із очікуваною вартістю, є підозра, що там фактично торги проходили з порушеннями, тому що той учасник, що виграв, ФОП Марченко – стосовно неї дуже часто Антимонопольний комітет України проводить розслідування саме через участь у змові між учасниками торгів», – сказав він.

Рисенко також відкинув припущення, що в Харкові закупівельна вартість продуктів для зоопарку вища, оскільки постачальник зміг надати всі сертифікати якості та походження фруктів. Він підкреслив, що всі інші зоопарки України, які проводили аналогічні закупівлі за втричі нижчими цінами, також виставляють вимоги щодо якості та сертифікації продуктів, і ці вимоги виконуються. «Якихось зауважень чи судових суперечок із цього приводу ми ніде не виявили», – зауважив він.

Рисенко переконаний, що в Харкові замовники не зацікавлені в економії бюджетних коштів. Однак на сьогодні законодавство й не передбачає відповідальності для тих посадових осіб, котрі виставляють очевидно завищену очікувану вартість. «Ми бачимо в Україні перший крок – ціни в «Прозорро». Але не сформована відповідальність за порушення. Якби до відповідальності масово притягувалися особи, котрі виставляють завищену очікувано вартість, то тоді би така завищена очікувана вартість не з’являлася», — підсумував він.

АМКУ і Марченко Владлена Анатоліївна

Антимонопольний комітет України підозрює двох підприємців у змові та антиконкурентних узгоджених діях на торгах комунальної організації «Харківський зоологічний парк» протягом 2018 року. Про це повідомляється на сайті обласного територіального відділення АМКУ. Йдеться саме про Владлену Марченко (вона під підозру АМКУ потрапляє вже вдруге) та Юрія Тахтаджієва. Обидва підприємця займаються поставкою продуктів.

Окрім зоопарку, підозрюють в АМКУ, ці підприємці розіграли між собою торги в Нацгвардії (Військовій частині 3005, Військовій частині 3017), в Державній дослідній станції птахівництва Національній академії аграрних наук України, в Національній академії Нацгвардії України, в КП «Харківводоканал», в Харківському національному університеті внутрішніх справ та в Харківському авіаційному інституті.

Видання «Наші гроші» повідомляє, що Марченко та Тахтаджієв спільно брали участь в 17 торгах, в тому числі і у тендері зоопарку у липні 2018 року на закупівлю морепродуктів (840 кг сушеного гамарусу з головою) вартістю 235 тис грн. Договір уклали із вже згаданою Владленою Марченко. Вартість 1 кг гамарусу в договорі дорівнює 280 грн.

Загалом Зоопарк уклав з ФОП Марченко Владлена Анатоліївна 12 договорів на поставку різних продуктів загальною вартістю 7,72 млн грн. Лише протягом січня 2019 року було укладено 5 угод вартістю 5,19 млн грн. З Юрієм Тахтаджієвим підприємство уклало 7 договорів загальною вартістю 363,69 тис. грн.

Додамо, що в січні 2019 року АМКУ вже повідомляв, що підозрює двох підприємців – Людмилу Годунову та ту ж Владлену Марченко – у змові та антиконкурентних узгоджених діях на декількох торгах зоопарку та інших організацій протягом 2017-2018 рр.

Підписанти угоди

Взяти коментар у Владлени Марченко, яка поставлятиме фрукти до харківського зоопарку, за вказаним в угоді телефоном (095 876 57 66) не вдалося. На дзвінки абонент не відповідає.

Добавить комментарий

X

Pin It on Pinterest

X