Здавайте на штори, парти, «хімію»: Як відбитися від поборів «батьківських трійок» у школах

Здавалось би, початкова освіта в Україні має бути безкоштовною, проте часто батьки повинні виділяти з сімейного бюджету кошти на шкільні потреби.

Про скандал навколо поборів в 151-й школі Харкова писали як регіональні, так і центральні медіа. Там батьківська трійка 6-Б класу вирішила влаштувати дітлахам свято на честь закінчення чверті та організувати солодкий стіл. Батьки однієї дівчинки, Діани, не здають гроші принципово. Здавалося б, немає грошей — немає і смаколиків. Але ні: дівчинці не тільки не дозволили піти додому, але й публічно принизили. Ця історія не тільки жваво обговорювалася в публічному просторі, а й стала приводом поговорити про побори в школах.

На таку проблему нарікає Ганна, мати першокласниці, яка навчається в 157-й школі Харкова. За її словами, кожного місяця батьки мусять здавати по 50 гривень на «фонд школи». Причому директор освітнього закладу вимагає від вчительки відповідний список. Щодо тиску на батьків чи учнів, то поки що такої проблеми немає. Хоча харків’янка зазначила, що діти ще мало провчилися в тому класі.

«Зараз 1-В клас збирає по 800 гривень з людини, щоб за свій кошт поставити пластикові вікна, – зазначила вона. – І тоді, зі згоди директора, вони звільняються від здачі 50 гривень щомісяця. 1-А клас перед початком навчального року зробив ремонт та закупив стелаж, ящики, пуфики, килим, жалюзі, зробив в туалеті кабінки, бо на 32 учня – лише три унітази без перегородок… І ще багато всього на суму приблизно в 30 000 гривень. Нещодавно нам сказали, що треба буде здавати гроші на виделки, ложки, чашки та тарілки. За свій кошт купляли папки для особистих справ дітей. У вересні був перший дзвоник. І ми з класу здавали 200 гривень за лінійку, на прикраси, кульки».

За словами Ганни, на батьків у плані здачі коштів начебто ніхто не тисне. Прямо. Бо збір ведеться під соусом «це наші діти, ви не можете їх цього позбавити, ви ж вкладаєте у майбутнє». При цьому ніхто не хоче звертатися за допомогою, наприклад, до міської влади. Бо вчителька боїться, що в директора будуть проблеми, а її саму «відправлять на пенсію».

Не краща ситуація і в Києві. Киянка Валентина розповіла, що в класі її дитини гроші здають «зі стадного інстинкту». Також батьки бояться, що з їхньої дитини можуть зробити вигнанця вже в молодшій школі. До того ж, у класі є багато приїжджих, які ще не можуть відстоювати свої права. Бо вони бояться, що дитину можуть вигнати зі школи, бо в дорослих ще відсутня прописка.

Побори в школах – це як військовий обов’язок, – зазначила вона. – Як тільки переступив поріг для запису дитини до першого класу, то відразу ж повинен здавати. Навіть при тому, що діти пішли до школи після свіжого ремонту. Нова директорка приходила в молодші класи, обзивала батьків мало не бомжами. Через те, що вони не хочуть здавати гроші на ремонт. Діти провчилися сім місяців після ремонту в школі. І батьківський комітет вже два рази збирав гроші».

Проте така практика незаконна, запевняє харківський юрист Максим Корнієнко. А батькам, які потерпають від поборів, він радить посилатися на Конституцію України. Там у другому розділі вказано, що освіта в країні є безкоштовною. Також можна послатися на указ Міністра освіти №1649, де вказано, що будь-які збори з батьків є незаконними.

«По-перше, можна написати запит до школи з проханням пояснити, на які потреби збирають кошти і яким нормативно-правовим актом це передбачено, – розповів юрист. – Це дасть батькам можливість зрозуміти, які проблеми є в школі. Також вони поставлять керівництво в ту ситуацію, коли потрібно написати відповідь зі вказівкою нормативно-правого акту. У більшості випадків на цьому закінчується такий тиск. А якщо ні, то далі має йти написання скарги до Департаменту освіти, міськради чи облдержадміністрації. Та в правоохоронні органи. На сьогоднішній день я знаю два кримінальні провадження по даному факту. По одному я навіть є представником потерпілої сторони».

Також Корнієнко радить за можливості описувати такі факти в соціальних мережах. Адже в наш час висвітлення проблеми в медійному просторі може стати першим кроком до її вирішення. За словами Корнієнка, практика поборів склалася внаслідок наявної соціально-економічної культури в країнах пострадянського простору. Більше ста років людей привчали до такого явища, от вони і звикли. І побори важко прибрати з системи, коли навіть батьки самі це пропагують. Бо часто гроші збирають навіть не вчителі, а ті самі батьківські трійки. Юрист переконаний, що це взагалі найбільше зло, яке є в школі. Щоб перемогти побори, потрібно прибрати ці трійки. А самим батькам слід наважитися сказати про те, що вони не готові платити та спонсорувати школи.

Корнієнко також додав, що відповідно до даних харківської міськради, всі школи міста були забезпечені належним чином. Більше того, часто виявляється, що директори шкіл, які розповідають про потреби закладу, в половині випадків навіть не думали щось попросити у влади міста. Тому, на переконання юриста, тільки спільні дії батьків та страх директорів можуть поміняти таку малопривабливу «традицію».

Добавить комментарий

X

Pin It on Pinterest

X