Юридичне питання вирішене: Як переселенці зможуть проголосувати на виборах президента

Раніше переселенці та мешканці тимчасово окупованих територій не могли брати участь у виборчому процесі, однак на сьогоднішній день всі юридичні перепони були усунені.

Чимало мешканців Донбасу не змогли проголосувати на минулих президентських виборах. У 2016 році Міжнародна фундація виборчих систем IFES провела опитування переселенців, які мешкали на контрольованій території України. Тоді з’ясувалося, що 2014-го віддати свій голос на виборах змогли тільки 7% тимчасово переселених осіб (ТПО).

«З моєї точки зору, це можна пояснити тим, що, по-перше, значна частина з них не змогла проголосувати через те, що залишалася тоді на окупованій території Донбасу, – розповів громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі «ОПОРА» в Харківській області Юрій Чумак. – Там вибори взагалі не відбулися. Але велика частина тих, хто переселився на підконтрольну Україні територію, також не змогли проголосувати. Оскільки постанова ЦВК «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» передбачає, що людина, яка хоче тимчасово змінити своє місце голосування, повинна подати відповідну заяву до органу ведення Держреєстру виборців. І додати документи, які підтверджують, що така зміна їй дійсно потрібна. Щодо переселенців з Криму та Севастополя, то на той час Центральна виборча комісія внесла зміни і дала їм змогу подавати таку заяву без додаткових документів. А виборці з Донбасу такої можливості не мали».

У кожної людини є виборча адреса. Вона, відповідно до Державного реєстру виборців, визначається за місцем реєстрації. Для деяких категорій громадян – військовослужбовців, ув’язнених, людей, які перебувають за кордоном – є виключення. Але для всіх інших це, як правило, місце реєстрації. І людина, котра в день виборів не перебуватиме з певних причин за місцем реєстрації, має право звернутися із заявою про тимчасову зміну місця голосування. Додавши договір про купівлю житла за новим місцем проживання, на оренду приміщення, документ про відрядження, про навчання, документ з місця роботи тощо. Однак у переселенців у 2014 році часто не було жодних підтверджуючих документів. Через це вони не могли проголосувати.

Однак 5 вересня 2018 року ЦВК внесла до своєї постанови зміни щодо виборців з окупованих частин Донбасу. Тепер вони отримали право не подавати жодних додаткових документів. Проте виникла проблема: ЦВК зазначила, що межі окупованих територій має визначити президент.

Добавить комментарий

X

Pin It on Pinterest

X